W przestrzeni kosmicznej 13.04

Witajcie Krasnoludki!

Przedstawiam Wam propozycję zajęć na dzisiaj.

 • Na początek mam dla Was film, który przybliży nam trochę tematykę zajęć.

https://www.youtube.com/watch?v=Aug7FRYvIHU&ab_channel=123Edukacja

 • Przygotujcie karty pracy , cz.3,nr 70.

Popatrzcie na ilustrację, przedstawia ona Układ Słoneczny tzn. Słońce i osiem krążących wokół niego planet. Posłuchajcie ich nazw (czyta rodzic) i powiedzcie jak nazywa się pierwsza, druga, trzecia…ósma planeta licząc od Słońca. Planeta , na której żyjemy to Ziemia, największa nazywa się Jowisz, najmniejsza Merkury, a planeta znajdująca się najbliżej Ziemi to Wenus.

 • Posłuchajcie opowiadania pod tytułem „ Dzieci Ziemi – pamiętajcie”

Gdzieś w najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży cudownie błękitny świat. Z daleka wygląda on jak prześliczna niebiesko- biała, zamglona marmurowa kula. Ale im bardziej się zbliżamy, tym więcej widzimy kolorów- czerwienie, brązy, żółcie i wszystkie odcienie zieleni. Jest wiele światów unoszących się w przestrzeni, ale ten świat jest szczególny. To nie jest zwykły świat. Są bowiem na nim zwierzęta. Miliardy zwierząt. Więcej zwierząt niż wszystkich gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. A wszystkie owe zwierzęta są dziećmi tego świata. Ponieważ ten świat jest ich Matką. My zaś nazywamy go Matką Ziemią. Zwierzęta nie są same na Matce Ziemi. Żyją tu również ludzie. Miliardy ludzi. Jest ich więcej niż gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. Oni także są dziećmi Matki Ziemi. Tak więc Zwierzęta, ludzie i Matka Ziemia- to jedna wielka rodzina. Bawią się tu delfiny i śpiewają ptaki i tańczą gazele i żyją ludzie. W najgłębszej, aksamitnej czerni wszechświata krąży rodzina Matki Ziemi i zwierzęta pamiętają. One pamiętają Matkę Ziemię z czasów, zanim pojawili się na niej ludzie. Pamiętają czas, gdy lasy były gęste, bujne i zielone. Gdy oceany, rzeki i jeziora były przejrzyste i krystalicznie czyste. Gdy niebo była jasne i tak błękitne. Zwierzęta pamiętają też chwile, kiedy ujrzały pierwszych ludzi. Na początku zaledwie kilku. Ale potem coraz więcej i więcej , aż ludzie rozeszli się po całej Matce Ziemi. Mimo to nadal zwierząt było więcej niż ludzi i ludzie dzielili się Matką Ziemią ze zwierzętami. Jeszcze pamiętali, że zwierzęta są ich siostrami i braćmi. Jeszcze pamiętali, że stanowią cząstkę jednej wielkiej rodziny. I zwierzęta i ludzie to oczy i uszy i serce Matki Ziemi . Więc kiedy bawiły się delfiny, bawiła się Matka Ziemia. Kiedy śpiewały ptaki, śpiewała też Matka Ziemia. Kiedy tańczyły gazele, tańczyła Matka Ziemia. A kiedy ludzie kochali, kochała i Matka Ziemia. Mijały lata , rodzili się ludzie. Coraz więcej i więcej i więcej. Az wreszcie ludzi było więcej niż zwierząt. I ludzie zapomnieli dzielić się ze zwierzętami ziemią i wodą i niebem Matki Ziemi. Zapomnieli, że zwierzęta to ich siostry i bracia. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny Matki Ziemi. Ludzie zapomnieli, ale zwierzęta pamiętały. Wiedziały, że kiedyś będą musiały ludziom o tym przypomnieć. I teraz każdego dnia nasze siostry i bracia przypominają. Bo kiedy bawią się delfiny, ludzie pamiętają. Kiedy śpiewają ptak, także pamiętają. Kiedy tańczą gazele, także pamiętają. A kiedy ludzie będą pamiętać, będą też kochać.

Odpowiedzcie na pytania:

 • Kto mieszka na Ziemi? (ludzie i zwierzęta)
 • Wymień jakie znasz zwierzęta –leśne, domowe, egzotyczne.
 • W jaki sposób ludzie powinni opiekować się zwierzętami i dbać o nie?
 • W jaki sposób ludzie powinni dbać o Ziemię?

 

 • Ćwiczenie słuchowe – Co to za dźwięki?

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez poruszanie metalowymi przedmiotami, np. monetami, łyżkami pokrywkami, kluczami.

Rodzic wspólnie z dzieckiem gromadzą metalowe przedmioty, rozmawiają do czego służą, próbują w różny sposób wydobyć z nich dźwięki. Następnie dziecko odwraca się, rodzic porusza danym przedmiotem/ wydobywa z niego dźwięk, a zadaniem dziecka jest odgadnąć który to był przedmiot.

 • Karta pracy, cz.3, nr. 71
  Odwzorujcie rysunki rakiety i ufoludka.
  Rysujcie po śladzie, nie odrywając kredki od kartki.

Życzę przyjemnej pracy, do usłyszenia!

Dodaj komentarz