Masy sensoplastyczne są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Idealnie sprawdzą się podczas wspólnych zabaw w domu i zapewniając doskonałą zabawę zarówno dzieciom jak i dorosłym. Dzięki poniższym przepisom na masy można stworzyć prawdziwe arcydzieła.
Zachęcamy do wspólnej zabawy.
O to przepisy na masy sensoplastyczne:
Masa solna
Składniki: sól, mąka pszenna, woda, olej.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy tę samo ilość mąki, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Dodajemy łyżkę oleju, aby masa była bardziej gładka. Dodanie barwników spożywczych umożliwi zmianę koloru, a olejków zapachowych doda aromatu.
Kukurydziana masa solna
Składniki: sól, mąka kukurydziana, woda.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy tę samo ilość mąki kukurydzianej, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Uzyskamy wówczas żółtą, bardzo gładką masę. Po dodaniu barwnika masa zmieni kolor.
Masa papierowa
Składniki: rolka papieru toaletowego, mąka pszenna.
Sposób wykonania: Rolkę papieru toaletowego drzemy na drobne kawałki, zalewamy wodą, odstawiamy na klika godzin. Następnie odcedzamy wodę, a mokry papier dobrze wyciskamy. Dosypujemy ok. 10 dkg mąki pszennej, mieszamy, ugniatamy ręką do uzyskania spoistej masy.
Gips
Składniki: gips, woda, papierowe lub plastikowe naczynie.
Sposób wykonania: Dwa kubki gipsu rozrabiamy z dwoma kubkami wody w misce. Patyczkiem mieszamy wszystko na gładką masę. Umieszczamy masę w formie. Ostrożnie potrząsamy naczyniem i z niewielkiej odległości opuszczamy wraz z zawartością na blat stołu. Masa dzięki temu będzie wygładzona. W tak przygotowanym tworzywie możemy wykonywać odciski, wtykać elementy dekoracyjne. Gips schnie około 15 minut. Po tym czasie uwalniamy całą formę z pudełka.
Kolorowe błoto
Składniki: 1 kostka szarego mydła lub płatki mydlane, 1–2 łyżki mąki pszennej, woda, barwnik do tkanin, olej.
Sposób wykonania: Rozdrobnione (np. na tarce) mydło rozgotowujemy w niewielkiej ilości wody, cały czas mieszając. Po ostudzeniu dodajemy mąkę i mieszamy, a uzyskaną masę rozdzielamy do pojemników, dosypujemy barwnik do tkanin. Aby uzyskać bardziej gładką masę, dodajemy odrobinę oleju.
Farba z trocinami
Składniki: trociny lub rozkruszone płatki owsiane, płynna farba plakatowa.
Sposób wykonania: Kilka łyżek trocin lub rozkruszonych płatków owsianych mieszamy z płynną farbą. Palcami nakładamy farbę na karton.
Masa piaskowo-klejowa
Składniki: szklanka kleju malarskiego, przesiany piasek, woda, miska.
Sposób wykonania: Klej malarski rozpuszczamy w wodzie w proporcji 1:2, mieszamy do całkowitego rozpuszczania. Możemy użyć białego kleju PVA. Następnie wsypujemy piasek i wyrabiamy masę o konsystencji ciasta drożdżowego. Masa z klejem malarskim schnie 1–2 dni. Masa z klejem PVC będzie bardziej miękka, jeśli dodamy 7 łyżek stołowych płynu do prania i pół szklanki pianki do mycia rąk.
Delikatna ciastolina
Składniki: mąka kukurydziana, odżywka do włosów – dwie porcje mąki na jedną odżywki.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, możemy do nich dodać barwniki lub brokat.
Ciecz Nienewtonowska
Składniki: mąka ziemniaczana, woda.
Sposób wykonania: Powoli dodajemy mąkę do wody w proporcji 2 porcje mąki na 1 porcję wody i wszystko mieszamy. Przestajemy dopiero, gdy masa zrobi się gęsta.
Bezglutenowa ciastolina
Składniki: szklanka mąki bezglutenowej, pół szklanki wody, 1 łyżka oleju roślinnego, 1 łyżka kamienia winnego albo bezglutenowego proszku do pieczenia, pół szklanki wody, barwnik spożywczy, aromat.
Sposób wykonania: Mieszamy wszystkie składniki w garnku, jednocześnie podgrzewając je na małym ogniu. Po ostygnięciu zagniatamy masę, tak aby powstała jednolita, gładka substancja. Dodajemy barwnik.
Śnieg
Składniki: pianka do golenia, 7 opakowań sody oczyszczonej.
Sposób wykonania: Dodajemy do jednego niepełnego pojemnika pianki wszystkie opakowania sody oczyszczonej.
Błoto
Składniki: 3 szklanki kakao, 3 szklanki mąki, szklanka cukru, woda.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
Masa musująca
Składniki: 1 szklanka sody oczyszczonej, 1 szklanka mąki, 1/4 szklanki oleju roślinnego, barwniki, brokat, cekiny.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, masa podczas spryskiwania octem zaczyna musować.
Pachnąca ciastolina
Składniki: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, oranżadka w proszku owocowa (7g), proszek do pieczenia, 1,5 łyżki oleju, wrzącawoda.
Sposób wykonania: Łączymy dwie szklanki mąki z jedną szklanką soli, dodajemy opakowanie oranżadki owocowej w proszku (7 g) oraz dwie łyżeczki proszku do pieczenia i półtorej łyżki oleju. Stopniowo dolewamy szklankę wrzącej wody. Początkowo masa będzie klejąca. Studzimy ją i w razie potrzeb dodajemy więcej mąki. Można przechowywać masę w pojemniku przez tydzień w temperaturze pokojowej lubprzez kilka tygodni w lodówce.
Piasek kinetyczny
Składniki: 8 szklanek mąki kukurydzianej, 1 szklanka oliwki dla dzieci, barwniki.
Sposób wykonania: Mieszamy ze sobą oliwę i mąkę.Aby uzyskać kolorowy piasek, dodajemy barwniki.
Masa żelkowa
Składniki:1 szklanka żelków w kształcie misiów, 2 łyżki cukru pudru, 2 łyżki mąki kukurydzianej, 1 łyżeczka oleju kokosowego.
Sposób wykonania: Żelki podgrzewamy w kuchence mikrofalowej przez 10–15 sekund, mieszamy i ponownie podgrzewamy, dodajemy cukier puder i ugniatamy, dosypujemy mąkę kukurydzianą w równych ilościach, kontynuujemy ugniatanie, aż do uzyskania konsystencji ciasta.Dodajemy niewielką ilość oleju kokosowego, jeśli chcemy, aby masa była nieco bardziej rozciągliwa. Masa jest jadalna.
Piana
Składniki: mydło w piance, oranżadka w proszku (7 g), woda.
Sposób wykonania: Łączymy mydło w piance wraz z oranżadką i 1 szklanką wody do miski, wszystko to mieszamy blenderem.
Masa tęczowa
Składniki: opakowanie słodyczy JelloSlime, 1/2 szklanki skrobi kukurydzianej, 1/2 dużego opakowanie bezcukrowej żelatyny, woda.
Sposób wykonania: w misce umieszczamy skrobię ziemniaczaną i żelki Jello, najlepiej bez cukru, ponieważ nie przykleja się do dłoni tak często, jak zwykłe Jello. Początkowo dodajemy 2 łyżki wody, mieszamy, aż pasta zacznie się formować. Użycie żelatyny o smaku jagodowym spowoduje, że masa będzie miała fioletowy kolor. Kontynuujemy dodawanie wody i mieszamy, aby uzyskać jednolitą masę.
Czekoladowe błotko
Składniki: 1/2 szklanki mąki kukurydzianej, 1 łyżka stołowa kakao w proszku, 1/3 szklanki mleka kokosowego.
Sposób wykonania: Dodajemy około 1/2 szklanki mąki kukurydzianej i 1 łyżkę stołową proszku kakaowego do średniej miski. Ubijamy razem, aż dobrze się połączą i otrzymamy jasnobrązowy proszek. Podgrzewamy 1/3 szklanki mleka kokosowego w kuchence mikrofalowej do uzyskania ciepłego płynu, nie doprowadzając do wrzenia, przez około 20 sekund. Wlewamy ciepłe mleko kokosowe do miksera ze skrobią kukurydzianą i kakao w proszku. Po zakończeniu miksowania uzyskujemy jednolitą masę.
Tort
Składniki: 1 część białego lukru, 3 części skrobi kukurydzianej, 1 łyżka wody.
Sposób wykonania: Zaczynamy od połączenia łyżeczki skrobi kukurydzianej z wodą, mieszamy w mikserze, dodajemy kolejne porcje i mieszamy kilka razy. Dolewamy lukru. Następnie dodajemy resztę mąki kukurydzianej, stopniowo, aż mieszanina zbryli się razem, tworząc ciasto. Jeśli ciasto nadal jest lepkie, dodajemy łyżkę mąki kukurydzianej, dopóki nie będzie bardziej miękkie, nadające się do formowania kulki ciasta, która nie przykleja się do dłoni.
Gniotek
Składniki: 1 szklanka białego kleju PVA, 7 łyżek płynu do prania, pół szklanki pianki do mycia rąk. Dodatki: barwniki, olejki zapachowe, koraliki, brokat, kulki styropianowe, mikrokoraliki.
Sposób wykonania: Umieszczamy klej w misce, dodajemy wybrane dodatki, stopniowo dodajemy płyn do płukania, ugniatamy. Aby masa miała połysk, zostawiamy ją na 2–4 dni w zamkniętym pojemniku. Jeśli będziemy ją ugniatać od razu po zrobieniu, pozostanie matowa.
Hydrożelowe kulki
Składniki: kluki do wazonu.
Sposób wykonania: Zgodnie z instrukcją kulki hydrożelowe zalewamy wodą, odstawiamy na 8 godzin, następnie odsączamy resztki wody i zgniatamy rękoma kulki, aż uzyskamy galaretkę do przelewania w palcach.