Od ziarenka do warzywa – 14.04

Oto propozycje zabaw na dziś.

Czym zajmuje się ogrodnik? Piosenka opisująca pracę ogrodnika. Posłuchajcie, porozmawiajcie na temat jego pracy. Możecie również wykorzystać piosenkę do zabawy ruchowej. https://www.youtube.com/watch?v=08_S0RA3mac&ab_channel=MonikaDrozd
Zabawa z elementem równowagi: „Idź między grządkami”
Jeśli macie w domu skakankę, grubszy sznurek, połóżcie go na podłodze (mogą być nieregularne kształty). Spróbujcie iść po linie, ostrożnie między grządkami.

„Od ziarenka do warzywa”– posłuchajcie i odpowiedzcie na pytania.
Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik. Ogrodnik był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. „Teraz sobie pośpię” – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. „Ach”! To pewnie ten ogrodnik polał ziemię! – i rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, że aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, słońce ogrzewało promykami i w niedługim czasie ziarenko zmieniło się w zieloną sałatę.

Pytania dla dzieci:
– Kto zaopiekował się ziarenkiem?
– Gdzie ogrodnik włożył ziarenko?
– Co ziarenko robiło pod ziemią?
– Dlaczego ziarenko się rozzłościło?
– Co zrobiło ze złości?
– Co pojawiło się w miejscu pęknięcia na ziarenku?
– Co wyrosło z ziarenka?

Filmy edukacyjne dla dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=w77zPAtVTuI&ab_channel=GPhase
https://www.youtube.com/watch?v=JGNkJp3hqmA&ab_channel=AGIBAGI
Doświadczenie do przeprowadzenia w domu: https://www.youtube.com/watch?v=yztFDxDw2rQ&ab_channel=HaniaPodymska

Dodaj komentarz