Akcja „KROPELKA DLA WRÓBELKA”!

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy akcję „KROPELKA DLA WRÓBELKA”!

Akcja trwa do 31 maja 2020 r. do godz. 15.00 i polega na wykonaniu poidełka dla ptaków i umieszczenie go na swoim balkonie, ogródku lub podwórku i dbanie o to, by w poidełku była zawsze czysta woda.

Poidełko może być wykonane wg własnego pomysłu, najlepiej, jeśli do jego wykonania użyte będą materiały z recyklingu. Przykład, jak wykonać poidełko, żeby było bezpieczne dla ptaków obejrzycie np. na stronach:
1) https://otop.org.pl/2013/08/05/pomagajmy-ptakom-podczas-upalow/
2) https://youtu.be/n71wUtVBnho

Akcja jest związana z aktualnym problematycznym brakiem deszczu w naszym kraju. Wszystkie tereny są wysuszone, w rzekach ubywa wody, w miastach nie ma kałuż, ptaki pozostają więc bez wody, jeśli w pobliżu nie ma jakiegoś większego zbiornika wodnego. Zimą dokarmialiśmy ptaki, sypiąc im ziarna, a teraz z powodu suszy trzeba “dopoić” ptaki. Oczywiście w naszej akcji “wróbelek” to każdy ptak, a mamy ich dużo i są takie piękne. A jak pięknie śpiewają!

W związku z tym prosimy o przyłączenie się i rozpropagowanie naszych działań na rzecz ptaków.

Zachęcamy wszystkie przedszkola, jak też rodziców z dziećmi indywidualnie.

Akcja jest połączona z konkursem! Wśród wszystkich, którzy wezmą w niej udział rozlosujemy drobne nagrody rzeczowe. Największą nagrodą w konkursie będą na pewno wesołe trele ptaszków.

Aby wziąć udział w konkursie z nagrodami, należy do końca trwania akcji:
1. Polubić nasz post
2. Udostępnić nasz post o akcji na swoim profilu z dopiskiem #Kropelkadlawróbelka #poidłodlaptaka
2. Pod tym postem (z ogłoszeniem akcji na naszym profilu) umieścić w jednym komentarzu 1- 3 zdjęcia poidełka z wizerunkiem wykonawcy/wykonawców poidełka – wpis jest traktowany jako zgłoszenie do konkursu

ZAPRASZAMY!!!

Uwaga – umieszczenie zdjęcia i danych osobowych jest jednocześnie wyrażeniem zgody na publikację danych osobowych i wizerunku osób widocznych na zdjęciu dla potrzeb tej akcji oraz podsumowania konkursu w przypadku wylosowania wykonawcy i przyznania mu nagrody. Osoba umieszczająca zdjęcie jest zobowiązana takie zgody od osób ze zdjęcia uzyskać.

Pomagajmy ptakom podczas upałów

Przetaczająca się przez Polskę i Europę fala upałów utrudnia życie nie tylko ludziom, ale i ptakom. W tym okresie szczególnie ważna jest nasza pomoc polegająca na umożliwieniu spragnionym zwierzętom dostępu do wody.

Ptaki potrzebują wody nie tylko do zaspokajania pragnienia, lecz również do regularnej pielęgnacji piór. W lecie chętnie odwiedzanymi przez nie miejscami są brzegi wszelkiego rodzaju cieków i zbiorników wodnych,  a także mniejsze i większe kałuże. Niestety, w mieście często stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody.

Ptakom można pomóc wystawiając tzw. poidełko. Powinno być nim płaskie naczynie z wodą, na środku którego możemy umieścić kamień jako dodatkową pomoc dla korzystających z poidła ptasich gości. Na poidełko nadaje się np. gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. W przypadku śliskich powierzchni dno poidła należy wysypać drobnym żwirem, aby ptaki się po nim nie ślizgały.

Jest bardzo ważne, by w poidle regularnie zmieniać wodę. Dzięki temu unikniemy rozwinięcia się w  naczyniu chorobotwórczych drobnoustrojów zagrażających ptasiemu zdrowiu. Poidło należy umieścić w pobliżu drzew lub krzewów, aby w razie zagrożenia ptaki miały się gdzie schronić. Tam będą również doprowadzać do porządku upierzenie po zażytej kąpieli.

Po lewej: młody kos nie poślizgnie się w tym poidle dzięki wysypanym na dnie drobnym kamyczkom (fot. J. Carey / Archiwum OTOP)

 

Nie wszystkie ptaki wymagają tej formy pomocy. Np. u pustułek sposobem na chłodzenie organizmu jest bardzo szybkie oddychanie, co postronnemu obserwatorowi może wydawać się niepokojące i rodzić zaniepokojenie o zdrowie zwierzęcia. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia taka sytuacja jest zupełnie normalna. Jeśli ma się taką możliwość, można wyłożyć dla pustułki zamoczoną w wodzie mysz, jednak z naczynia z wodą sokół raczej nie będzie korzystał.

Jeśli chcesz podzielić się swoim zrealizowanym pomysłem na ptasi wodopój, napisz do nas na pomocptakom()otop.org.pl lub udostępnij swoje zdjęcie na naszym profilu na Facebooku 

Na zdjęciu głównym: z ptasiego kąpieliska w dużej podstawce pod doniczkę ustawionej na stoliku ogrodowym chętnie korzystają m.in. piecuszki (autorka zdjęcia: Angelika Kulik / źródło: OTOP Facebook

 

Dodaj komentarz