„Wyruszamy w podróż do Bajkolandi”

„Wyruszamy w podróż do Bajkolandi”

Zapraszam rodziców i dzieci z grupy Krasnoludki do stworzenia grupowej książeczki pt:

„Wyruszamy w podróż do Bajkolandii”.

Dziecko samodzielnie, bądź z pomocą rodzica narysuje jedną  ilustrację przedstawiającą „Co chciałbym/chciałabym  robić, gdy wrócę do przedszkola”. Z powstałych prac powstanie książeczka, która będzie inspiracją do tworzenia bajek, pracy dalszej nauczyciela oraz  wzbogaci kącik czytelniczy.

„Uciekająca piłka”

‒ przygotuj dmuchaną piłkę. Poproś dziecko, aby usiadło na podłodze w siadzie prostym

(z wyprostowanymi nogami). Połóż piłkę obok dziecka i poproś, aby przeturlało ją dokoła siebie, nie zginając nóg. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Następnie umieść piłkę między stopami dziecka. Poproś, aby się położyło i podało piłkę nogami do rąk, a następnie usiadło i ponownie umieściło piłkę między stopami. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Na koniec umieść piłkę między zgiętymi kolanami dziecka. Poproś dziecko, aby trzymając piłkę kolanami uniosło biodra do góry. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie rozciąga mięśnie grzbietu i wzmacnia mięśnie brzucha.

 

„Domowe klasy”

‒ ułóż na podłodze kratownicę 2 x 2 l ub 3 x 3 p ola. Możesz wykorzystać sznurek lub taśmę

malarską. Pola powinny być takiej wielkości, aby dziecko mogło swobodnie stanąć w jednym

z nich. W każdym polu ułóż kartkę pokolorowana przez dziecko na jeden dowolny kolor (możesz wykorzystać karty przygotowane w poprzedniej zabawie), np.: czerwony, zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, czarny, złoty. Poproś dziecko, aby zgniotło mocno jedną kartkęi stanęło przed kratownicą. Zachęć, aby rzuciło zmiętą kartkę na kratownicę i wylosowało kolor. Następnie skakało kolejno na wszystkie pola i na każdym polu wypowiadało nazwę przedmiotu (lub zwierzęcia, rośliny), który jest w wylosowanym kolorze.

Podawanie nazw przedmiotów w wylosowanym kolorze rozwija wyobraźnię i zakres słownictwa dziecka. Zabawa ruchowa – skakanie po polach – to dobre ćwiczenie gimnastyczne.

 

Dorota Jońska

Dodaj komentarz