Wyjeżdżamy na wakacje !!!

Zabawa dydaktyczna  „Pakowanie walizki”.

Wdrażanie do umiejętności klasyfikowania przedmiotów według jednej cechy (przeznaczenia).

 

Dziecko siedzi przy stoliku. Na trzech karteczkach A5 rysują za pomocą symboli to, co trzeba zabrać na wakacje. Rodzic przynosi walizkę, otwiera ją i mówi: Pakujemy ubrania. Dziecko wkłada ilustracje które narysowało i wycięło. Gdy już wszystkie kartki z narysowanymi ubraniami są w walizce, wspólnie zastanawiają się, jakich części garderoby brakuje. Następnie R. mówi: Pakujemy rzeczy do mycia. Pakujemy rzeczy do pływania. Pakujemy zabawki i książki… Gdy dziecko włoży  kartki do walizki, R. włącza piosenkę Jadę pociągiem prawdziwym i z walizką w ręku prowadzi „pociąg” z dzieckiem po pokoju. R. mówi: Teraz przesiadamy się z pociągu do samochodów.

 

„Jazda samochodem” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

 

Dziecko trzyma przed sobą obręcze (pokrywkę do garnka) tak, jakby miało kierownicę. Poruszają się swobodnie po pokoju. Gdy skręcają w prawo, obracają obręcz lekko w prawo, gdy skręcają w lewo – ob­racają obręcz w lewo. R. trzyma w ręku dwa koła: zielone i czerwone. Gdy w górze jest koło zielone, dziecko poruszają się po pokoju, gdy R. zmieni kolor koła na czerwony, „samochody” się za­trzymują.

  • pokrywka, 2 koła z papieru: zielone i czerwone

 

Zrobię pamiątkę dla kogoś z mojej grupy!”

Zachęcamy do wykonania pamiątki dla kolegi/koleżanki z grupy i wręczeniu jej we wrześniu w przedszkolu, po powrocie z wakacji.

–np.: nawlekanie koralików na sznurek,

karty pracy dla chętnych

 

Dorota Jońska

Dodaj komentarz