„Piękna Nasza Polska Cała”

Nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskim projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. Jego celem było:

– poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.

– poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów

– poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.

– wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

Podczas trwania projektu zostało zrealizowanych czternaście zadań:

 

Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

Zadanie to zrealizowały wszystkie dzieci z przedszkola. Uroczyste odśpiewanie hymnu odbyło się dnia 9.11.18r. o godz. 11.11 w ramach bicia rekordu w towarzystwie żołnierzy z jednostki Poligonu Lotniczego Jagodne.

 

Apel/ inscenizacja z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dnia 13.11.2018r. dzieci z grupy „Dzwoneczki” 6-latki przygotowały uroczystość dla całej społeczności przedszkola oraz dla swoich rodziców.
Chociaż tematyka uroczystości nie należy do łatwych, przedszkolaki spisały się na medal.

 

Nauka piosenki patriotycznej

Dzieci z grupy „Dzwoneczki” nauczyły się piosenki „Mały patriota” zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych.  Piosenka zaprezentowana była na konkursie  „Wolność jest w nas” organizowanym przez ŁOK.  Dzieci z grupy „Muchomorki” nauczyły się piosenki pt.”Moja Warszawska Syrenka”, a wszystkie dzieci uczyły się piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

 

Nauka tańca ludowego

Zadanie zrealizowały dzieci z  grupy „Biedroneczki” – taniec „Owczareczek” oraz dzieci z grupy „Motylki” taniec „Grozik”.

 

Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Dzieci z grupy „Muchomorki” nauczyły się wiersza pt.”Czym będę?”. Wiersz był recytowany przez Stasia na konkursie recytatorskim „Wolność jest w nas” organizowanym przez ŁOK, za co zdobył wyróżnienie. Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”  W. Bełzy. Dodatkowo dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Misie” nauczyły się wiersza „Barwy ojczyste”  Cz. Janczarskiego, a  „Biedroneczki”  pięknie recytowały wiersz p. Doroty Kluski „100 lat temu”. Natomiast  dzieci z grupy „Dzwoneczki”  podczas uroczystości z okazji 11 listopada recytowały wiązankę różnych wierszy patriotycznych.

 

Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej.

Kącik patriotyczny powstał pod czujnym okiem pani Asi i Agaty. Nauczycielki do jego stworzenia wykorzystały wycięte przez dzieci papierowe serduszka i  dłonie.

 

Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

Dzieci z grupy „Biedroneczki” z wielką radością bawiły się w zabawę ludową pt. „Zgubiłam chusteczkę w kwiatki”,  a dzieci z grupy „Misie” tańczyły do piosenki „Czerwone jabłuszko”.

 

„Według przepisu Babci lub Dziadka”.

Dzieci z grupy „Biedroneczki” razem z babcią Grażynką wykonały świąteczne pierniczki według  jej sekretnego rodzinnego przepisu.

(2 jajka, mąka w odpowiedniej ilości, 2 duże łyżki miękkiego masła, miodu tyle, aby były odpowiednio słodkie, przyprawa do pierników i soda na oko).

Pierniczki wyszły przepyszne.

 

Wysłanie pocztówki swojej miejscowości.

Przedszkolaki wysłały pocztówkę swojej miejscowości z gorącymi pozdrowieniami do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatora projektu „Piękna nasza Polska cała”.

 

 „Napisz kartkę Bohaterom”

Dzieci ze wszystkich grup przyłączyły się  do akcji „Napisz kartkę Bohaterom” wysyłając na adres fundacji kilka pocztówek dla powstańców warszawskich z wyrazami wdzięczności za ich bohaterską postawę podczas wojny.

 

Zasadzenie „Drzewa Pamięci”

Zadanie zrealizowały wszystkie grupy. W tym przedsięwzięciu wziął udział pan leśnik, który w prezencie ofiarował  każdej grupie drzewko do zasadzenia.

 

Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

Nasze przedszkole zorganizowało i przeprowadziło konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” dla dzieci, rodziców i nauczycieli z łukowskich przedszkoli.

 

„Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki ulicami miasta.

Wszystkie przedszkolaki z flagami wybrały się na spacer  symbolicznym szlakiem historii tj. ul. 11-listopada, al. Kościuszki aż do ul. Piłsudskiego.  Jego celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury i architektury.

 

Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”

W turnieju wiedzy patriotycznej udział wzięły dwie grupy 6-latków. Pytania były w kategoriach:  Znani Polacy,  Co to jest? – zagadki obrazkowe, Geografia Polski, Tradycje Polski,  Polska muzyka, Polskie przysłowia, Puzzle, Moje miasto.

 

 

Gorąco dziękujemy wszystkim paniom i dzieciom za ogrom pracy, zaangażowanie, trud i serce włożone w realizację wspaniałego projektu, który zintegrował całą społeczność przedszkolną a przy okazji wpłynął na wzmocnienie u dzieci poczucia dumy i radości z bycia Polakiem.

 

 

 

Dodaj komentarz