Już nie długo wakacje! – poniedziałek 22.06.2020

Witajcie Motylki

Zapraszam was do wspólnej zabawy paluszkowej 

„Słoneczko ogrzewa nas” – zabawa paluszkowa

Słoneczko ogrzewa nas promieniami – dzieci przebierają palcami obu dłoni

wietrzyk nas do zabawy zaprasza   –  machają dłońmi ponad głową

Letnia pogoda nas rozleniwia –  falują dłońmi przed sobą

odpręż i rozprasza– przykładają złożone dłonie najpierw do jednego, potem do drugiego policzka

Jeszcze dni kilka i na wakacje  – przeliczają palcem wskazującym prawej dłoni palcem lewej

gdzieś z rodzicami wyruszymy – naśladują dłońmi trzymanie kierownicy i „kręcą nią”

Na górskie szczyty będziemy się wspinać – maszerują palcem wskazującym  i środkowym prawej dłoni po lewym przedramieniu

na plaży się pobawimy –  układają naprzemiennie wyprostowaną dłoń nad dłonią

 

Posłuchajcie uważnie opowiadania „Na wakacje”.

Na wakacje  (Anna Gaża)

Wakacje były już naprawdę blisko. Dzieci siedziały w niewielkiej grupce i rozmawiały o swoich planach.

– Ja polecę na Rodos – mówiła Julka. – To taka wyspa w Grecji. Tata obiecał, że popływamy w płetwach i że będziemy łapać rybki do siatki.

– A my jedziemy w tym roku w Bieszczady – oznajmił Krzyś. – Mój wujek jest tam leśniczym i obiecał, że pokaże mi ślady wilków i powie, jak rozpoznawać miejsca, w których jelenie ścierają sobie poroże. A potem z rodzicami pójdziemy na połoniny.

– Poło… co? – zapytał ze zdziwioną miną Maks.

– Połoniny, no takie jakby łąki na grzbietach gór – odpowiedział

Krzyś. – Mój tato mówi, że są niesamowicie piękne i zielone latem. Podobno do jednego ze schronisk czasem przychodzi niedźwiedź.

– Ale by to było, jakbyś spotkał takiego niedźwiedzia! – rozemocjonowała się Julka.

– A ja w tym roku jadę nad nasze morze – powiedział Maks. – Z kuzynami. Będziemy kopać wielkie doły, zbierać muszelki i robić ogniska z patyków na plaży. Kupiliśmy też pistolety wodne i będzie morska bitwa, nie mogę się już doczekać. A ty, Jagoda, gdzie jedziesz?

Jagoda jak do tej pory siedziała cichutko z niewyraźną miną. Kiedy jednak Maks zapytał ją o wakacje, w jej oczach pojawiły się łzy wielkie jak grochy. Jedna po drugiej spadały na różowe spodenki.

– Bo ja nigdzie nie jadę – zaczęła szlochać dziewczynka. – Mamy za mało pieniędzy i nie stać nas na wakacje. Jadę tylko do cioci i wujka na wieś, do mojej kuzynki. To takie nudne. – Teraz już rozszlochała się na dobre.

– Serio, myślisz, że na wsi jest nudno? – zapytał zdziwiony Krzyś. – Ja byłem w zeszłym roku na wsi u dziadków przez całe lato i nie zamieniłbym tych wakacji na żadne inne na świecie. Łzy to miałem w oczach, jak trzeba było wracać do miasta…

– Naprawdę? – zapytała jeszcze przez łzy zaciekawiona Jagoda.

– A co tam było takiego ciekawego?

– Chyba lepiej spytaj, czego tam nie było? – odparł z wypiekami na twarzy Krzyś. – Dziadek zabierał nas do lasu na grzyby. Babcia pokazała nam, jak robić z kolby kukurydzy ludziki. W polu kukurydzy mieliśmy nasze tajne tunele i bazy. Bawiliśmy się tam ciągle w chowanego. Razem z dziadkiem karmiliśmy zwierzęta: kurom sypaliśmy ziarno, krowom dawaliśmy siano, koniom owies. Zaprzyjaźniłem się z psem Kapslem, który ciągle za mną biegał. Dostałem własne taczki i narzędzia do pracy w ogrodzie. Mogłem cały dzień bawić się na podwórku i turlać po trawie, a babcia nie gniewała się na mnie nawet wtedy, kiedy wspinałem się po drzewach i rozdarłem spodnie. Nie pamiętam ani jednego dnia nudy. Dziewczyno, już ci zazdroszczę tych wakacji…

– Ojej, nie myślałam, że na wsi może być tak ciekawie – powiedziała z nadzieją w głosie Jagoda. – Dzięki, Krzysiu, chyba właśnie uratowałeś moje wakacyjne plany. Teraz i ja już nie mogę się doczekać…

A wy jakie macie plany na wakacje?

 

 Spróbujcie odpowiedzieć na pytania 

Czy pamiętacie, gdzie bohaterowie opowiadania mieli się wybrać na wakacje? Co planowała robić Julka na wyspie Rodos? Pamiętacie, co zaplanował Krzyś w trakcie wakacji w Bieszczadach? A co zamierzał robić Maks podczas wakacji nad polskim morzem? Gdzie miała spędzić wakacje Jagoda? Dlaczego dziewczynka była smutna? Kto przekonał Jagodę, że wakacje na wsi wcale nie są nudne? Pamiętacie, co opowiadał Krzyś o wakacjach na wsi? A jakie są wasze wakacyjne plany

 

Medal Supertaty

Już jutro Dzień Taty poproście mamę lub rodzeństwo o wydrukowanie medalu ” Super Taty”. Wytnijcie go, zróbcie z pomocą mamy dziurkę w medalu i przewleczcie przez nią kolorową wstążkę . Jeżeli macie ochotę możecie jeszcze go dodatkowo ozdobić .

Medal gotowy czeka na 23 czerwca (wtorek) .

Załącznik do pobrania:  medal SuperTata

Kilka kart pracy do wykonania :

karty pracy 5- latki nr 37 , 38    Plac_zabaw_Pieciolatek_Cz.4

Karty pracy 6-latki nr 43, 44  Plac_zabaw_Szesciolatek_Cz.4

Elementy do wklejeni  w kartach pracy są na końcu pliku do wydrukowania i wycięcia

 

Zadania Misiowej Mamy 

„Porusz umysł i ciało”! To hasło nadchodzącego tygodnia  Nawet na wakacjach bowiem warto ćwiczyć umiejętności, które nabywaliście w przedszkolu 
1. Jeśli posiadasz w domku figurki – spróbuj odrysować ich cienie https://www.youtube.com/watch….
Ta zabawa wspaniale ćwiczy rączki i oczy!
2. Poproś mamusię/tatusia o przeczytanie wiersza B. Szelągowskiej „Mój przyjaciel” Opowiedz o przyjacielu Olka. Powiedz, jaki jest twój przyjaciel/twoja przyjaciółka https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-b-kp-cz5.pdf – (s.63 wersji elektronicznej, s.61 drukowanej)
3. Stań naprzeciwko rodzica, złapie Cię za rączki. Będzie kierował nimi tak, aby narysować w powietrzu wybrany przez Ciebie kształt np. serduszko/domek/obłoczek.

Agnieszka Skrzyszewska

Dodaj komentarz