02. 06 wtorek – Dzieci na świecie

1. Przygotuj wygodny strój i poćwiczmy razem.
2. Dzieci świata – wysłuchajcie wiersza Wincentego Fabera. W trakcie czytania tekstu pokażcie miejsca na mapie świata, w atlasie, z których pochodzą bohaterowie wiersza.
Dzieci świata
W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Też w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.
Odpowiedz na pytania: Z czego śmiały się afrykańskie dzieci i dlaczego? Gdzie mieszkają Eskimosi? Czy wiesz, że nazwa Eskimos obecnie uchodzi za obraźliwą, zamiast niej używamy nazwy Innuit. O czym nie wiedziały dzieci w Grenlandii? Co łączy dzieci na całym świecie? Czy byliście kiedyś w innym kraju? Czy byliście kiedyś na innym kontynencie? Jakich ludzi tam spotkaliście? Jakie dzieci spotkaliście? Czy wszyscy mówili tym samym językiem, co wy? Co ich od was różniło? Co było podobne? Czy wiesz, że nie wszystkie kontynenty są tak samo zaludnione i że na niektórych nie mieszkają ludzie (Antarktyda).
3. Spójrz na zdjęcia przedstawiające dzieci z różnych stron świata https://www.youtube.com/watch?v=UP9P0uB2Llw
4. „Dzieci z różnych stron świata” – czy wiesz, że dzieci z Afryki czy Azji, mieszkające w miastach, mają domy i ubrania podobne do tych, które znamy. Jak myślisz co różni, a co łączy dzieci na całym świecie? Jakie są podobieństwa i różnice w wyglądzie dzieci z różnych stron świata. Zwróćcie uwagę na kolor włosów, karnację, wzrost, sylwetkę, nastrój. Dlaczego jedne dzieci są wesołe, a inne smutne? Jak możemy pomóc tym, które wyglądają na smutne? Z jakich krajów mogą pochodzić te dzieci? (Wiele dzieci mieszka w krajach biednych. Muszą pracować, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu rodziny. W Ameryce Południowej dzieci pracują w kopalniach, pchają ciężkie wózki załadowane węglem. Mali Afrykanie najczęściej spędzają czas na pastwiskach, pasąc bydło). Wymieńcie różne sposoby pomocy niektórym dzieciom z biednych rejonów świata (kupowanie produktów ze specjalnym znaczkiem, akcje charytatywne, zbieranie darów itp.).
5. Piosenka Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci” https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4
6. Praca z KP4.30a – uzupełnianie ilustracji nalepkami, rozmowa na temat praw dziecka.
Praca z KP4.30b – uzupełnianie tabeli nalepkami, czytanie zdań z poznanych liter, zapisywanie i obliczanie działania
Edyta Czerska

Dodaj komentarz