LITERKOWO – DLA 5 LATKÓW

Drodzy rodzice 5 letnich Misiów

W tych trudnych czasach chcemy wspomóc Was w nauce  w tym jeśli chodzi o zainteresowanie literami . Dzieci często pytają jak nazywa się ten sklep? Lub co jest napisane w tej reklamie / bilbordzie. Warto wykorzystać to zainteresowanie do zabawy- nauki liter.

Tak, jak we wszystkim, zawsze warto opowiadać o tym, co nas otacza, opisywać, tłumaczyć. Korzystać z codziennych czynności. Im częściej dziecko będzie widziało litery, tym szybciej będzie je rozpoznawać, ale na pewno to potrwa.  Z czasem dziecko jest coraz bardziej chłonne wiedzy. Do nauki liter możesz wykorzystać gotowe pomoce: książki, gry edukacyjne, zabawki. Najłatwiej jest uczyć przez zabawę, tak też robimy z literami.

Jakie zabawy wykorzystujemy do nauki liter?

Dopasuj przedmiot do literki

Wystarczą drewniane, plastikowe, albo wydrukowane litery i kilka przedmiotów. Możecie je dopasowywać do wybranych przedmiotów, albo wyszukiwać w domu rzeczy na wybraną literę

Wycinanki z gazet/katalogów

Wycinanki to nie tylko okazja do rozwoju zdolności manualnych, słownictwa czy kolorów, ale właśnie możesz je wykorzystać do nauki liter. Ja znalazłam stare gazety na strychu, powycinaliśmy większe postaci, ubrania i szukaliśmy elementów na daną literę. Możecie też stworzyć na tej podstawie cały alfabet.

Rozpoznawanie liter swojego imienia

Od tego możecie zacząć. Często dzieci interesują się, jak zapisać swoje imię, więc będzie to dobry punkt wyjścia.

Wskaż literkę

Wydrukuj lub skorzystaj z gotowych literek, powiedz daną literę, a maluch próbuje wskazać literkę, o którą prosisz.

Na literkę

Znajdź wśród wylosowanych elementów, te które zaczynają się na wylosowaną literkę alfabetu.

Dopasowujemy literki do obrazków

Rozwinie słownictwo, kojarzenia przedmiotów z nazwą. Dopasowywanie litery do obrazka .

Kolorowanki

Wydrukuj kolorowankę, przedstawiającą jedną literę alfabetu – maluch może ją pokolorować kredką, farbami, wykleić plasteliną.

Tablica kredowa

A może macie tablicę kredową? Pisanie kredą to też fajna zabawa. Zapytaj dziecko, czy wie, na jaką literę zaczyna się wybrany wyraz np. ulubiony kolor, zwierzę, zabawka i spróbujcie ją zapisać. Często z drugiej strony, takiej tablicy znajdują się magnesy – można je przesuwać i układać wyrazy.

Rysowanie patykiem po piasku, mące

Wprawdzie teraz, może być mniej okazji niż latem, ale zabawy w piasku dają mnóstwo możliwości – do nauki liter możecie wykorzystać patyk i pisać nim na piasku, albo układać litery z zebranych patyków.

Malowanie solą

Bardzo prosta zabawa, a naprawdę można uzyskać fajne efekty. Wystarczy, że narysujesz klejem na kartce wybraną literę i kiedy dziecko będzie sypać sól, zabarwi się ona na wybrany kolor. Możesz też wydrukować kontury litery. Samą sól też barwi się w bardzo łatwy sposób – wystarczy ją kolorować, z czasem kreda się kruszy i sól zaczyna zmieniać kolor.

Litery z ciasta

U nas z pachnącej plasteliny (4 łyżki żelu do kąpieli + ok. 70 g mąki ziemniaczanej). Pięknie pachnie i można układać różne litery. Tu sprawdzi się każda masa sensoryczna, z której można coś uformować.

Czytaj dziecku książki

Czytanie jest kolejną okazją do rozmowy i sposobem na zainteresowanie dziecka pisaniem. Warto czytać dziecku od urodzenia.

Co znajduje się w pokoju?

Zachęć dziecko na naprzemiennego (np., z Tobą lub drugim dzieckiem, jeśli jest mniej więcej w  tym samym wieku lub starsze), wymieniania rzeczy, które są w pokoju. Zapytaj, na jaką zaczynają się literę? Możesz też wykorzystać miskę owoców, spacer itp.

Na ostatnią literę

To już nieco trudniejsze, ale bardzo popularne – wymień wyraz rozpoczynający się od ostatniej litery poprzedniego wyrazu.

Wymień jak najwięcej wyrazów na wybraną literę

To dla dwu-, trzylatka jeszcze może być za trudne, ale jest jedną z najpopularniejszych zabaw np. w podróży, ze starszym dzieckiem.

Znajdź literkę

Wytnij z papieru lub skorzystaj z gotowych literek, ułóż przed dzieckiem 2-4 kartoników. Nakryj pudełkiem i schowaj jedną. Jakiej literki brakuje?

Sprawdzą się też zagadki, rymowanki, wierszyki (np. Tuwima – Abecadło).

KOCHANE MISIE

ZAPRASZAM WSZYSTKIE 5 – LATKI  ALE RÓWNIEŻ 4 – LATKI CHĘTNE MOGĄ PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO ZABAW  ZWIĄZANYCH Z POZNAWANIEM LITER

Programy dla dzieci

https://vod.tvp.pl/website/wesola-nauka,47335370

https://zdobywcywiedzy.pl/zabawy-z-literkami-w-przedszkolu/

http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/2014/11/literowe-kregle.html

 

Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi( karty pracy)  jak bawić się i przypomnieć poznane literki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alfabet kolorowanki

litera o

litera e

litera i

Joanna Plewka

 

Dodaj komentarz