Nasza placówka realizuje program „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy dzieci 5-7 letnie różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Program zachęca również dzieci do pomagania innym ludziom w ich problemach. Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęca dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad sobą. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
http://www.cmppp.edu.pl/node/580
„Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”
Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, rodzice czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Przedszkole włączyło się do programu „Klub Czytających Przedszkoli” w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wprowadziliśmy zwyczaj codziennego głośnego czytania dzieciom. Dodatkowo podjęliśmy współpracę z pobliską biblioteką i wprowadziliśmy regularne do niej wyprawy. Poprzez włączenie do swych programów zajęć, głośnego czytania dzieciom, dajemy im szansę by wyrosły na mądrych i dobrych ludzi. Przy wyborze książek korzystamy ze strony internetowej:
www. calapolskaczytadzieciom. pl
Akcja polega na zbieraniu ostemplowanych znaczków pocztowych, które należy wyciąć z ok. półcentymetrowym marginesem i przynieść do przedszkola. Prosimy nie odklejać znaczków z kopert i widokówek, (zajmują się już tym wolontariusze). Następnie znaczki przekazywane są Księżom Werbistom z Pieniężna, którzy odsprzedają je filatelistom, a fundusze uzyskane w ten sposób przekazują na cele misyjne – jako pomoc podopiecznym w różnych częściach świata.
http://www.seminarium.org.pl/referat/akcje_znaczki.html
Mamo, tato, wolę wodę!
Program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!” jest prowadzony przez Żywiec Zdrój nieprzerwanie od 2009 roku przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Celem programu jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska.
W ramach programu dzieci zdobywają cenną wiedzę o wodzie. Podczas realizacji programu „Mamo, tato, wolę wodę!” przedszkolaki mają okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzać swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie i w życiu człowieka oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.
Program autorski „Ruch to zdrowie”
Ruch jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Współczesny świat i postęp cywilizacji usypia potrzebę ruchu. Równocześnie w zastraszającym tempie zwiększa się liczba dzieci z wadami postawy, problemami z mową, pisaniem i czytaniem, coraz wcześniej pojawiają się u młodzieży dolegliwości bólowe i trudności z wykonywaniem zadań ruchowych. Rośnie także liczba dzieci z nadmierną masą ciała. Pojawiają się przypadki osteoporozy młodzieńczej.
W programie znajduje się pełen zestaw zabaw i ćwiczeń porannych dla dzieci, do wykorzystywaniana każdy dzień.
„Klub Młodego Odkrywcy”
Program „Klub Młodego Odkrywcy” – koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik. KMO to zajęcia edukacyjne dla dzieci polegające na wspólnym, osobistym poznawaniu świata poprzez eksperymentowanie i doświadczanie.
Program edukacyjny „Necio.pl”
Program edukacyjny „Necio.pl” poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
„Uczymy dzieci programować”
Program „Uczymy dzieci programować”. Nauka programowania to kształtowanie kompetencji przyszłości, bezpieczne wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat. Ucząc programowania rozwijamy logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętność pracy zespołowej, zostawiamy miejsce na rozwijanie kreatywności. Kodowanie i programowanie nie musi być trudne, może dawać wiele radości i satysfakcji uczniom, łączyć się z aktualnie realizowanymi zagadnieniami i różnymi edukacjami.
„Przedszkolaków podróze małe i duże „
Z działalnością wychowawczo dydaktyczną przedszkolanierozerwalnie związane jest rozbudzanie uczuć patriotycznych i kultywowanie tradycji. Projekt ” Przedszkolaków podrżze małe i duże ” ma za zadanie umacniać więź ze swoją małą ojczyzną i z całym narodem. Treści projektuniosą ze soba wielewartości ważnych dla życia i kształtowania osobowości dziecka oraz rozwijania postaw młodych ludzi.
„Zdrowo jem, więcej wiem”
Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej